Lazer Epilasyon

Buz Başlıklı Lazerle Ağrısız Epilasyon

Güzellik Merkezi

Güzelliğinize güzellik katalım

Solaryum Merkezi

Bronzlugunuzla Göz Kamaştırın

Lazer Epilasyon

Tüm yönleriyle lazer epilasyon hakkında genel bilgileri sizin için topladık.

Aşırı ve istenmeyen tüy ve kıllar Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada bir çok insan için can sıkıcı, utanç verici ve yıllarca süregelen önemli bir sorundur. Öyleki bu durum insanların sosyal ve mesleki hayatını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. İnsanın kendine olan güvenini kaybetmesine neden olur. Bu güvenin tekrar kazanılmasında şüphesiz lazer epilasyon büyük öneme sahiptir.

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Öncelikle lazer epilasyon istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulmak için deneyebileceğiniz en etkili yöntemdir. Lazer ışınlarının hedefinde melanin pigmenti vardır. Melanine ulaşan lazer ışınları burada bir ısı meydana getirerek kıl köklerini tahrip eder. Bunun sonucu olarak bölgede istenen epilasyon gerçekleşir.

LAZER EPİLASYON KİMLERE YAPILMAZ?

Lazer epilasyon uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbiren tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar:

 • Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde
 • Hepatit-B hastalarında
 • Hamilelerde
 • Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde

LAZER EPİLASYON HER BÖLGEYE YAPILIR MI?

Lazer epilasyon uygulaması yapılmayan ve sakıncalı bulunan bölgeler:

 • Skar ve açık yaralar
 • Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgeler
 • Et beni
 • Saç dipleri
 • Burun ve kulak içleri
 • Göz ve kirpik çevresi
 • Dövme üzerine (lazer dövme içerisinde ki pigmenti hedefleyeceğinden dövmede bozulmalar olabilir)

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon her bünyede ve hatta aynı kişinin farklı bölgelerinde dahi aynı etkiyi göstermez. Bu durumda farklı dalga boylarında atışlar yapabilen cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. En yaygın kullanılan lazer epilasyon çeşitleri:

Alexandrite Lazer

Ghost Laser A+ Gold Yeni Teknoloji

Hayalet Lazer

Alexandrite (755 nm) lazer ışınlarının hedefi kıllar olup, çevre dokulara zarar vermeden melanin pigmentine yoğunlaşarak epilasyonu sağlar.

Bir tüyün yok edilmesi için papillanın (kıl kökü) yanması gerekir hangi sistem uygulanırsa uygulansın papillaya ulaşmalıdır. Şimdiye kadar uygulunan lazer sistemleri tek dalga boyu kullanabiliyordu. Alexandrite lazerler 720 nm , Diod lazerler 810 , ND:Yag lazerler ise 1064 nm. Tüylerimizin derinliği birbirinden farklıdır, ince tüyler 720 nm den daha sığ derinliktedir dolayısıyla bir ince tuyün kökü ”papilla”nın tahrip edilebilmesi için daha sığ bir ışın uygulanmalıdır, aksi takdirde ya tüy kökü tahrip olmaz ya da daha derinlere inildiği için uyuyan diğer kıl soğanları uyanır. Ghost lazer sisteminde tam istenilen deri derinliğine erişilebilir. Ghost Lazer ışın değil ısı vererek kıl köklerini tahrip eder. Ayrıca -10 C lik soğutma başlığı sayesinde acı hissedilmez. Ghost Lazer epilasyon yöntemi ile dermis altı ısı ile yoğunlaştırılir ısı enerjisi, kıl köklerini tahrip etmeye ve uzun süreli epilasyon sağlamaya yönelik bir uygulamadır. Cilde zarar vermeden saçılan enerji , kıl foliküllerinin içerisine tesir edip kıl soğancığının tekrardan büyümesini engellemektedir. Cilt rengi ( esmer, kumral, beyaz ) kıl rengi ( ince, ayva tüy, orta ve kalın ) ayırt etmeksizin tüm vücutta kalıcı epilasyon sağlar. Normal laser veya IPL ile, kıla belli bir enerji verirsiniz. Bu enerji düşük olursa sonuç alamazsınız, sadece kılın üst kısmı yanar, haftasına yeniden çıkar. Yüksek enerji verirseniz, yanık oluşabilir.

GHOST LAZER NEDEN ACI VERMEZ; Ghost laser’de optimal doz, parçalar halinde verilir. Termal relaksasyon süresi: TRT (Thermal Relaxation Time). Termal relaksiyon süresi, ısınan bir cismin soğuması için gereken süredir. Kısaca soğuma süresi demek doğru olur. Soğuma hızı, kütle ile çok alakalıdır. Büyük kütleli cizimler geç soğur. Küçük kütleli cisimler, çabuk soğur. Ghost laser ‘yi anlamak için bunu anlamak çok önemlidir.

ND:YAG Lazer

ND:YAG (1064nm) lazer ışınları ise hemoglobin üzerine yoğunlaşarak kıl köklerini besleyen kılcal damarları etkileyerek epilasyonu sağlar.

Diode – Buz Lazer

Diode (810nm) dalga boyuna sahip lazer sistemleridir. Aynı Alexandrite lazerde olduğu gibi hedef melanin pigmentidir.

IPL

IPL sanılanın aksine bir lazer çeşidi olmayıp “yoğun atımlı ışık” anlamına gelen 400nm ila 1200nm arasında dalga boyuna sahip etkili bir epilasyon yöntemidir.

WhatsApp chat